Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

"Życie po Naprawie"

Co za spotkanie...

          Na przełomie Czerwca i Lipca 2011r w Bieszczadach w miejscowości Czystohorb zupełnie przypadkowo spotkali się dwaj Panowie. Byli to Władysław Ocieczek z Rzeszowa oraz Damian Wicher z Jordanowa. (różnica wieku między nimi to ponad 60 lat) W trakcie wspólnej rozmowy dość szybko ustalili że obydwaj mają wspólne korzenie w Naprawie. Idąc dalej tą ścieżką okazało się że łączą ich nawet niezbyt odległe więzy pokrewieństwa o czym wcześniej żaden z nich nie wiedział. Otóż matka Pana Władysława (z domu Wicher) to w linii prostej siostra Damiana… pradziadka. Wspólnie uznali że to spotkanie nie może się skończyć wraz z zgaśnięciem ognia na grilu w którym uczestniczyli. Aby podtrzymać i rozwinąć tą znajomość uznali że należy zorganizować zjazd rodzin wywodzących się z Wichrów i Ocieczków, którzy mieszkali w Naprawie. Warto poznać ze sobą członków rodzin, którzy w ogóle się nie znają i nic o sobie nie wiedzą. Dodatkową inspiracją zorganizowania rodzinnego spotkania był fakt iż Pan Władysław akurat kończył pisanie książki autobiograficznej pt. „Życie po Naprawie…”

          Tak oto Panowie Władysław i Damian ustalili czas i miejsce rodzinnego zjazdu. Wspólnie dopracowali szczegóły a następnie powiadomili wszystkich członków rodzin o których wiedzieli.

          Spotkanie to nieprzypadkowo zostało rozpoczęte Mszą Świętą w Łętowskim (kiedyś również Naprawskim) Kościele Parafialnym. Wszyscy Seniorzy rodzin wywodzący się z Naprawy pamiętają kościół w Łętowni jako swój parafialny. Wspominali jak za czasów ich dzieciństwa chodziło się z Naprawy do kościoła w Łętowni, nierzadko boso ponieważ w czasie okupacji niemieckiej panowała ogromna bieda i nawet buty trzeba było szanować. Wspominali również że przed wkroczeniem Niemców do Polski w 1939r na wsi (m. Inn. W Naprawie) nie żyło się najgorzej, fakt że trzeba było bardzo ciężko pracować na roli ale zawsze z tej pracy jakieś efekty pozostawały. Więcej opowieści nie będę tu przytaczał ponieważ ówczesny zwyczaje, tradycje i codzienne obowiązki dość dokładnie opisuje Pan Władysław w wspomnianej wyżej autobiografii.

          W śród zgromadzonej rodziny „znalazło się” dwóch księży ( oni również wcześniej się nie znali) – więc i Msza Święta była odprawiana wspólnie przez nich. Najstarsi przedstawiciele rodzin, którzy wyjechali z Naprawy przed bardzo wielu laty korzystając z okazji chcieli jeszcze raz zobaczyć swe dziecinne strony, ich Kościół Parafialny, a przy okazji pokazać je swoim dzieciom, wnukom, prawnukom…

          Choć nie wszyscy powiadomieni przyjechali to i tak zebrało się nas kilkadziesiąt osób. Po Mszy Św. wszyscy pojechaliśmy Jordanowa gdzie został wynajęty lokal specjalnie dla nas. Tam spotkanie odbywało się w niezwykłej atmosferze, każdy obowiązkowo musiał się przedstawić pozostałym, określić swoje pochodzenie (tyle ile się wiedziało – najczęściej do linii Dziadków) Seniorzy niejednokrotnie podpowiadali skąd i jak rozwijały się kolejne gałęzie naszej rodziny. Było wesoło, zabawnie i często zaskakująco.

          W trakcie spotkania Pan Władysław zorganizował premierowe przedstawienie swojej książki, każdemu obecnemu wręczył po jednym egzemplarzu wraz z stosowną dedykacją od Autora. Odsłuchaliśmy również opowiadania o życiu i obyczajach panujących w Naprawie w latach przedwojennych. Opowiadanie to jest nagrane na płycie CD i dołączone ko każdego egzemplarza autobiografii. Głosu do tegoż nagrania również użyczył sam autor, a treść jest czytana gwarą używaną w czasach o których mowa.


                                                                                                                                     Autor:    Zbigniew W.Aby przejść do galerii, kliknij w zdjęcie.

Info

Misje w Naprawie
W dniach 25.09 do 02.10.2011 odbyły się w naszej parafii Naprawa - utworzonej 9 lat temu...Co za spotkanie...
Pewnego słonecznego dnia, na przełomie Czerwca i Lipca, w miejscowości Czystohorb nastąpiło niespodziewane spotkanie...Naprawskie Lato
To coroczna impreza, odbywająca się w wakacje w Naprawie. Impreza składa się z dwóch części: pikniku rodzinnego, podczas którego...Wielkie zmiany
Ufff... nareszcie ruszyła nowa szata graficzna i oprawa strony...

Ciekawostki

Jak podają źródła historyczne Spytek Jordan wysyłał tu ze swych posiadłości ludzi szczególnie nieposłusznych, którzy w tutejszych, ciężkich warunkach mieli się naprawić - stąd podobno nazwa wsi NaprawaJeżeli znacie jakieś ciekawe informacje na temat naprawy wysyłajcie go na adres: wicherdaniel@wp.pl