Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Turystyka

Naprawa
to miejscowość przez która prowadzą dwie dość ważne trasy samochodowe. Pierwsza to oczywiście droga krajowa nr 7 relacji Kraków – Zakopane potocznie zwana zakopianką, na odcinku naprawskim trasa prowadzi po zboczu Małego Lubonia, dalej w kier. Skomielnej Białej. Należy tutaj wspomnieć że jadąc zakopianką od Myślenic praktycznie przemieszczamy się wyłącznie dolinami, dopiero w Naprawie otwiera się przepiękny widok najpierw na samą naszą miejscowość a następnie wspaniałe pasmo Beskidu Wysokiego z centralnym widokiem na najwyższy jego szczyt – Babią Górę. Bardzo często obserwuję jak zaciekawieni turyści zatrzymują się na przystanku autobusowym na Dziale aby móc jeszcze bardziej zachwycić się tym niezwykłym widokiem. Niestety dzisiejsza komercyjna rzeczywistość nie pozostawiła nawet tego uroczego miejsca w spokoju, oprócz widoku na Babią Górę można by jeszcze spoglądnąć na Tatry wyłaniające się przy ładnej pogodzie na południowym horyzoncie gdyby nie ohydny szkielet bilbordu reklamowego… W dalszym biegu zakopianki docieramy do Małego Lubonia gdzie na dużym parkingu można zatrzymać się na spokojny odpoczynek.

Druga ważna droga przebiegająca przez Naprawę to krajowa 28-ka relacji Nowy Sącz – Wadowice. Ten szlak również na odcinku naprawskim dostarcza podróżnym niezapomnianych widoków na południowym horyzoncie, gdzie zazwyczaj widać prawie całe pasmo Tatr. Kolejną turystyczną atrakcją tej drogi jest stojący na samym poboczu stary Dąb (obecnie jest Pomnikiem Przyrody) Jak głosi (bardzo prawdopodobna) legenda pod tym dębem odpoczywał nasz Król Jan III Sobieski gdy szedł pod Wiedeń spuścić manto Turkom, wojska Tureckie pod wodzą Kara Mustafy poniosły wtedy druzgocącą porażkę. W roku chyba 2007 drogowcy zaplanowali zamach na nasze najstarsze naprawskie drzewo, na całe szczęście mieszkańcy zareagowali na czas i dąb ocalał!!! Nie znam szczegółów tego wydarzenia ale jeżeli ktoś z czytających je zna to proszę o kontakt z moderatorem w celu ich zamieszczenia i podziękowania najbardziej zaangażowanym w obronę dębu.

W Naprawie na turystów czekają również gospodarstwa agroturystyczne, wprawdzie nie ma ich za wiele ale te kilka miejsc stanowi doskonałą bazę wypadową do wycieczek np. na Luboń Wielki, Halę Krupową lub w Gorce, Tatry czy Słowację.


Autor: Zbigniew W.

Uwaga

  • Jeżeli masz pomysł na edycję strony lub zupełnie nową zakładkę, to wyślij ją na adres wicherdaniel@wp.pl.
    Koniecznie podaj w mailu tytuł edytowaniej strony oraz autora...
    Pozdrawiam !